دسته بلاگ

تندیس چیست؟ صفر تا صد تندیس و یاد بود !!

تندیس پلکسی

تندیس یا مجسمه پیکره‌ای است که اغلب به هدف یادآوری یا به نمایش گذاشتن وجود یک انسان، شیء، حیوان یا واقعه ساخته می‌شود. تندیسها معمولا در جشنواره ها و همایشها استفاده شده و به عنوان یادبود از آن جشنواره به افراد اهدا می شود که در سایت نو نگاه موجود است . البته امروزه تندیسها جنبه تبلیغاتی نیز پیدا کرده اند و شرکتهای خصوصی نیز برای قدردانی از مشتریان و کارمندان خود در مناسبت های خاص برای تقدیر از افراد در یک ‏سمت شغلی معین و یا به دلیل کسب مقام و یا ارائه دستاوردی ارزنده، به آنها اهدا می کنند.

برای ساخت تندیس معمولا از لوگو یا المانهای مشخص شرکتها یا جشنواره ها استفاده شده که با دیگر عناصر ترکیب شده و تندیس را به وجود می آورند .

در ایران سالانه جشواره های بسیاری برپا می شود که به عنوان قدردانی و یادبود به منتخبین هدیه داده می شود.

جشواره هایی مانند: جشنواره فیلم فجر، تندیس سیمرغ بلورین، جشنواره بین‎المللی فیلم جوان و نوجوان، مجسمه‎سازی، نگارگری، جشواره بین‌المللی موسیقی فجر، تندیس چنگ زرین، جشنواره فیلم رشد، جشنواره بین المللی تئاتر رضوی، جشنواره بین المللی تولیدات رادیویی و….

خرید تندیس
تندیس حجمی

انواع تندیس

تندیس ها انواع مختلفی دارند که در زیر به آنها اشاره کرده ایم.

تندیس حجمی

تندیس حجمی به صورت چند بعدی بوده و از صنعت ریخته‌گری برای ساخت آن استفاده می شود. مواد مورد استفاده معمولا سرب، برنج و … می باشد. قابل ذکر است که این تندیس‌ها بیشتر به شکل آدمک یا نمادی خاص می باشد. این تندیس‌ها به تندیس حجمی نیز معروف است.

تندیس حجمی یا تندیس سه بعدی ۳۶۰ درجه نوعی از تندیس می باشد که معمولا از جنس برنج و یا آلیاژ زاماک است که با آب کاری طلا پی وی دی آب کاری می شود.

تندیس سه بعدی
تندیس سه بعدی شرکتی

تندیس پلکسی

نوع دیگر تندیس‌ها، به تندیس پلکسی معروف است. مواد غالب تشکیل دهنده‌ی این تندیس‌ها نوعی پلاستیک فشرده به نام پلکسی می باشد که در ضخامت‌ها و رنگ‌های متنوع وجود دارد. بعد از طراحی قطعات مورد نیاز ساخت، توسط دستگاه لیزر با دقت بسیار بالا برش و در صورت نیاز عبارت‌های مورد نیاز روی آن حک می شود.

این متریال به دلیل قیمت مناسب بیشتر از متریال های دیگر نظیر چوب و فلز مورد توجه قرار می گیرند.

ساخت تندیس پلکسی بدین صورت که طرح تایید شده توسط مشتری بر روی پلکسی پیاده شده و به وسیله دستگاه لیزر طرح نهایی برشکاری و حکاکی می شود . قسمت های حکاکی شده می تواند به صورت ساده یا رنگ شده در بیاید ، در ساخت تندیس های پلکسی میتوان از تلفیق نیز استفاده نمود به طور مثال تندیس های پلکسی با تلفیق برنج که بسیار ترکیب زیبایی را خلق میکند یا ترکیب پلکسی و چوب که توسط دستگاه cnc برشکاری و تلفیق می شوند . سپس اجزای تندیس توسط چسب کلروفوم در کنار هم چسبیده می شود. 

در گذشته ساخت تندیس به وسیله اره و با دست بوده اما امروزه با استفاده دستگاه های جدید برشکاری به وسیله لیزر انجام می شود.

ورق های پلکسی در ابعاد از قبل مشخص شده را توسط دستگاه مخصوص چاپ پلکسی آماده می کنیم و این دستگاه ها همچون یک پرینتر برروی پلکسی به صورت رنگی چاپ می کند

معمولا در ساخت تندیس پلکسی از پایه چوبی یا فلزی و یا حتی سنگی استفاده می شود که هم باعث زیبایی بیشتر شده و همچنین می تواند به عنوان پایه برای تندیس مورد استفاده قرار می گیرد.

تندیس پلکسی
تندیس پلکسی طرح جفش طلا

تندیس های ترکیبی ( فلز و پلکسی گلاس )

در این مدل تندیس ها جنس اصلی کار از پلکسی گلاس بوده ولی برای زیباتر شدن از متریالهای فلزی مسطح مانند استیل یا برنج استفاده می شود. این نوع تندیس ها دارای زیبایی بیشتری از تندیس های پلکسی گلاس بوده و قیمت مناسبتری نسبت به تندیسهای حجمی مخصوصا در تیراژهای پایین ارائه می دهد.

1 دیدگاه در “تندیس چیست؟ صفر تا صد تندیس و یاد بود !!

  1. adminnonegah گفت:

    مقاله بسیار مفیدی بود ممنون

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *