تندیس پلکسی

تندیس پلکسی

به طور کلی تندیس‌ها برای گرامی داشت یک شخص، واقعه و به شکل یادبود ساخته می‌شوند. در واقع ساخت تندیس باید به گونه‌ای باشد که یادآور لحظات خاصی برای افراد باشد. به طور کلی تندیس‌ها در شکل‌های مختلفی تولید و عرضه می‌شوند. یکی از پرطرفدارترین تندیس‌های موجود در بازار ، تندیس پلکسی است.

تندیس های پلکسی زیبا

معرفی ویدیویی تندیس

نمایش ویدیو درباره کاور ویدیو تندیس پلکسی

تندیس یا یادبود چیست ؟

پیش از بررسی تندیس پلکسی بهتر است تعریف کلی تندیس را با هم مرور کنیم. تندیس هدیه، یادبود یا نشانه‌ای برای تقدیر از افرادی است که بنا به دلایلی شایسته دریافت آن هستند. در گذشته تندیس‌ها به شکل مجسمه‌هایی نمادین بودند برای گرامی داشت یک واقعه یا یکی از مشاهیر ساخته می‌شدند که از جمله مجسمه‌های معروف می‌توان به مجسمه آزادی آمریکا اشاره نمود. اما تندیس امروزه معنای عمومی تری پیدا کرده است و اگر برای نمونه می‌توانیم  تندیس‌های اهدایی در جشنواره فیلم فجر را مثال بزنیم.

عمده متریال بکار رفته در ساخت تندیس پلکسی، پلکسی گلاس است . علاوه بر پلکسی از فلزهایی مانند برنج، سرب و آهن نیز در ساخت تندیس‌ها استفاده می‌شود. چوب، رزین و سنگ نیز جز مواد کاربردی در ساخت لایه‌‌های مختلف تندیس‌ها هستند.

تندیس پلکسی گلاس

پلکسی چیست؟

پلکسی در واقع نام تجاری «پلی متیل متاکریلیت» است که به شکل ورقه‌ها و شیشه‌های قابل استفاده‌اند. پلکسی به دلیل ویژگی‌هایی مانند سبک و قابل حمل بودن، مقاومت در برابر ضربه و فشار، مقاومت در مقابل تغییرات آب و هوا، قابلیت حکاکی و پیاده سازی طرح، انعطاف پذیری مناسب در صنایع مختلف از جمله ساخت تندیس بسیار کاربرد دارد.

در طول قرن بیستم، تولید تندیس‌ها با بهره‌گیری از تکنولوژی و مصالح جدید، به شکلی پیشرفته‌تر تبدیل شد. تندیس‌های طراحی شده با کامپیوتر و ماشین‌آلات CNC، به تندیس‌هایی با دقت و دقت بیشتر تبدیل شدند. امروزه، تندیس‌ها به عنوان یکی از مواردی برای تجلیل از شخصیت‌ها، هدایای تحسین‌برانگیز، تزئینات دکوراتیو و ... استفاده می‌شود که در ادامه با جزئیات بیشتری به آن‌ خواهیم پرداخت.

انواع روش‌های ساخت تندیس پلکسی

ساخت تندیس به روش‌های مختلفی صورت می‌گیرد که برخی از روش‌های آن به شرح زیر است:

کنده کاری : در این روش فرد پیکره تراش، با تراش دادن و کاستن از توده‌ای مانند سنگ یا چوب به طرح مد نظر خود می رسد.

شکل دهی : در این روش با تغییر حالت و شکل دادن ماده، شکل کلی بدست می‌آید. برای این کار معمولا از گچ، موم، گِل و سایر مواد شکل پذیر استفاده می‌شود.

جفت کاری : در این متد هنرمند قطعات و اجزای کار را به شکل جداگانه طراحی نموده و سپس این قطعات را با روش‌هایی مانند لحیم کاری، جوش، پرچ کردن، میخ کردن و … به هم متصل می‌کند.

آشنایی با مهم‌ترین کاربردهای تندیس پلکسی

تندیس پلکسی یا تندیس آماده قابلیت‌های بسیار بالایی دارد و دلیل آن ویژگی‌های متمایز کننده‌ای مانند مقاومت، رنگ پذیری، شکل پذیری، انعطاف و … است. در ادامه به برخی از کاربردهای این نوع تندیس به طور مفصل می‌پردازیم

۱. کاربرد به عنوان نشان نظامی

تندیس پلکسی یا تندیس شفاف ، یک نوع تندیس ارزان قیمت است که از مواد شفاف و نورگیر ساخته شده است. مواد استفاده شده در ساخت تندیس پلکسی، مانند پلاستیک شفاف یا شیشه‌ای شفاف است که به دلیل وزن سبک و قابلیت انعطاف پذیری، به صورت ساده و با کیفیت بالا برش داده می‌شوند.

یکی از کاربردهای اصلی تندیس پلکسی، استفاده از به عنوان نشان قدردانی در اماکن نظامی است. این اماکن نظامی می‌تواند نیروی زمینی، هوایی یا نیروی دریایی باشد؛ همچنین این نشان‌ها را می‌توان به افسران ارشد، افراد ترفیع گرفته، بازنشستگان، افراد با امتیازات ویژه، فرمانده‌ها و معاونت یگان و نیروهای ساعی اهدا نمود. استفاده از تندیس‌ آماده برای اینکار به دلیل دوام و جلوه بصری آن است.

تندیس پلکسی در طراحی و ساخت از دو لایه پلاستیک شفاف و میان‌جای آن‌ها که یک ماده شفاف و شکل‌پذیر است، تشکیل می‌شود. در برخی از موارد، روش‌های متفاوت برش و ادغام از جمله برش لیزری نیز برای ساخت تندیس پلکسی استفاده می‌شود. با توجه به قابلیت انعطاف پذیری این مواد، می‌توان تندیس‌های پیچیده و زیبا را ساخت.

تندیس پلکسی به دلیل ظاهری جذاب و زیبا، در طراحی داخلی و نمایشگاه‌ها نیز مورد استفاده قرار می‌گیرد. با استفاده از تندیس پلکسی می‌توان نورپردازی زیبا و جذابی را برای داخل ساختمان‌ها، نمای بیرونی و حتی اماکن عمومی ایجاد کرد.

۲. تندیس پلکسی برای شرکت‌ها و کارخانه‌ها

بازار رقابتی تبلیغات به شکلی  است که بسیاری از شرکت‌‌ها و برندها به دنبال برترین روش‌های تبلیغی هستند. در بین هدایای تبلیغی موارد مانند انواع ست مدیریتی برای مدیران و کارمندان نمونه تا نشانه‌هایی برای درج بر روی سینه و همچنین هدایای ارزشمند به شکل لوازم الکترونیکی یا اشیا ارزشمند وجود دارد. در این بین تندیس آماده پلکسی هدیه لوکسی محسوب شده و می‌توان علاوه بر سایر هدایا به فرد شایسته تقدیر اهدا نمود.

۳. هدیه برای میهمانان ویژه

شاید ملموس‌ترین مثال برای تندیس پلکسی که همه ما با آن آشنایی داریم، اهدا تندیس به میهمانان ویژه برنامه‌های تلویزیونی است. برخی از برنامه‌ها به عنوان گرامیداشت هنرمند، بازیگر، شاعر، نخبه و … تندیس‌های را به نشانه یادبود به میهمانان خود اهدا می‌کنند. این تندیس هرچه شکیل‌تر باشد ارزش کار برنامه و همچنین تلاش فرد میهمان را بیشتر نمایش می‌دهد.

تندیس پلکسی یا گلس چیست؟

تندیس پلکسی یکی از نمونه‌های لوکس و بسیار شکیل تندیس است که به عنوان یادبود برای مناسبت‌ها یا مراسم‌هایی مانند روز معلم، روز پرستار، روز مهندس، روز کارگر، فارغ التحصیلی یا … تهیه و به افراد شایسته تقدیر اهدا می‌شود. تندیس‌های پلکسی به واسطه قابلیت‌های مانند قابلیت چاپ، تنوع رنگ، ضخامت و … برای مصارف و مراسم‌های مختلفی قابل استفاده‌اند. در ادامه مطلب این قابلیت‌ها را به طور کامل بررسی می کنیم.

تاثیر سفارش تندیس پلکسی در تبلیغات

تندیس‌های پلکسی به دلایل زیر، گزینه مناسبی برای تبلیغات محسوب می‌شوند:

۱. فضای قابل طراحی مطابق با برند و سلیقه شما

۲. نمایی جذاب و چشم نواز برای چشمان مخاطب

۳. وجود پایه‌های برای استفاده به شکل ایستاده

ساخت تندیس پلکسی

به طور کلی ساخت تندیس پلکسی و تندیس آماده مطابق با طرح و سلیقه کارفرما یا مشتری صورت می‌گیرد. طرح مورد نظر مشتری توسط تیم نونگاه بررسی و در صورت نیاز پیشنهاداتی ارائه می‌شود و پس از نهایی شدن طرح، فاز برشکاری و طراحی مجسمه آغاز می‌شود. بخش‌های طراحی شده را می‌توان ساده یا رنگ شده یا به شکل ترکیبی از این دو به عمل آورد. برای مثال می‌توان با استفاده از برنج، طرح را ایجاد نمود یا  از ترکیب چوب و پلکسی و سپس برشکاری آن استفاده نمود.  

برای ساخت تندیس‌های پلکسی توسط تیم نونگاه ابتدا اطراف تندیس پلکسی به خوبی برش داده شده و طرح مورد نظر مشتری با ظرافت بالا پیاده سازی شده است. اگر بخواهیم دقیق‌تر شویم برای ساخت این نوع تندیس آماده، می‌توان از ترکیب چند لایه بر روی هم استفاده نمود. برای مثال می‌توان روی شیشه پلکسی، یک نوع پلکسی دیگر به نام «مولتی» را استفاده نمود. در روش دیگر می‌توان اشکال را توسط دستگاه سی ان سی روی پلکسی حکاکی کرد و بعد از حک آن ها را رنگ نمود.

تندیس پلکسی گلاس

عوامل تعیین کننده قیمت تندیس پلکسی​

قیمت یک محصول به خصوص محصولات دست ساز را عوامل مختلفی تعیین می‌کند. از جمله عوامل تعیین کننده قیمت تندیس پلکسی می‌توان به موارد زیر اشاره نمود

۱. میزان متریال مصرف شده در ساخت تندیس
2. نوع متریال استفاده شده
3. قیمت روز متریال
4. نوع برشکاری انجام شده
5 . ضخامت متریال بر اساس میل (بین ۲ میل تا ۳۰ میل)

دیگر مزایای خرید تندیس پلکسی

۱. از نظر هزینه مقرون به صرفه‌ترین نوع لوح، لوح آماده پلکسی است.
2. مقاومت بالا و فرم پذیری و انعطاف آسان و تنوع رنگی زیاد
3. به کمک دستگاه برش لیزر قطعات آن برش داده شده، روی هم مونتاژ شده و تندیس نهایی را شکل می‌دهند.
4. سبک بودن
5. مونتاژ آسان

تندیس پلکسی گلاس

مهم‌ترین ویژگی‌ها و قابلیت‌های تندیس پلکسی کدام اند؟

آن چه که باعث محبوبیت یک محصول می‌شود، ویژگی‌ها و تمایز‌های آن نسبت به موارد مشابه است. اکنون که با تعریف تندیس پلکسی و روش ساخت آن تا حدودی آشنا شدیم بهتر است ویژگی‌های اصلی آن را نیز مورد بررسی قرار دهیم. قابلیت‌های این نوع تندیس آماده به شرح زیر است:

۱. قابلیت حکاکی؛ یکی از مهم‌ترین قابلیت‌های تندیس‌های پلکسی، قابلیت حکاکی است. ممکن بنا به مناسبت‌های مختلف لازم باشد تا نوشته‌ای بر روی تندیس درج شود. همچنین نوع مراسم، دلیل دریافت تندیس و نام شخص نیز به طور معمول بر روی تندیس درج و حکاکی می‌شود. مقاومت پلکسی، این قابلیت را برای طراحان و سازندگان آن فراهم نموده است.

۲. قابلیت چاپ؛ ممکن است متناسب با موضوع مراسم لازم باشد تا طرح خاصی بر روی تندیس چاپ شود. جنس پلکسی  به دلیل تخت بودن قابلیت چاپ پذیری دارد. به این ترتیب می‌توان طرح مد نظر خود را بر روی آن چاپ نماییم.

۳. تنوع در ضخامت؛ ضخامت پلکسی را نوع طرح و برشکاری انجام شده بر روی آن تعیین می‌کند. بعضی از طرح‌ها چند لایه بوده و نیاز است تا با ضخامت بیشتری تولید شوند. ممکن است طرح مورد نظر مشتری نیازمند ظرافت بیشتری باشد و از این رو باریک‌تر تهیه شود. این نوع قابلیت در واقع امکان ساخت تندیس آماده پلکسی را در هر سایز و ضخامتی به افراد و شرکت‌های سازنده می‌دهد. پلکسی از دو میل تا سی میل تنوع ضخامت دارد

۴. تنوع بالا در رنگ بندی؛ نوع پلکسی و ترکیبات کار شده بر روی آن با نظر مشتری تطبیق داده می‌شوند. یکی از مهم‌ترین عوامل تعیین کننده زیبایی و جلوه ظاهری تندیس‌ها رنگ آن‌ها است. رنگ تندیس ساخته شده توسط تیم تولید «نونگاه» با سلیقه مشتری و همچنین متناسب با مراسمی که می‌خواهد طراحی و کار می‌شود.

۵. قابلیت تولید سریع: یکی از ویژگی‌های تندیس پلکسی که در مقایسه با دیگر انواع تندیس به آن برتری می‌‌دهد، قابلیت تولید سریع‌ آن است. برای مثال اگر فوریتی برای اجرای یک مراسم یا همایش وجود دارد، تنها تندیسی که قابلیت آماده‌سازی در این زمان کوتاه را دارد تندیس پلکسی است.

۶. وزن سبک: از ویژگی‌های مهم تندیس پلکسی، سبکی و قابلیت حمل آسان آن است. این ویژگی سبب می‌شود که به راحتی بتوانید آن را جابجا کنید و حتی بر روی سطوح و طاقچه‌هایی که ممکن است وزن دیگر تندیس‌ها مانند تندیس حجمی را تحمل نکنند قرار دهید.

سخن نهایی درباره تندیس پلکسی ...

همانطور که در این مطلب مطالعه نمودید، تندیس‌ها از جمله تندیس پلکسی به عنوان هدیه، یادبود و … به افرادی که شایسته تقدیر هستند اهدا می‌شوند. از این رو بهتر است هدیه و یادبود به گونه‌ای طراحی شود تا فرد همیشه آن را جلوی چشم  خود قرار دهد و همچنین احساس ارزشمندی به او دست دهد. در ایران شرکت‌های مختلفی در حوزه ساخت تندیس فعالیت می‌کنند که یکی از این شرکت‌ها، شرکت «نونگاه» است.

 نونگاه با استفاده از جدیدترین ابزارها، نیروهای متخصص و با استفاده از بهترین متریال، انواع تندیس پلکسی، تندیس آماده و دیگر انواع تندیس را با بهترین کیفیت و مطابق سلیقه مشتری تهیه می‌کند. اگر قصد اطلاع از شرایط خرید انواع تندیس را دارید می‌توانید با کارشناسان ما در تماس باشید.از شما بابت مطالعه این متن از وبسایت نونگاه صمیمانه سپاسگزاریم. در مطالب و مقالات بعدی نونگاه نیز ما را همراهی کنید.

در صورت نیاز حتما با ما تماس بگیرید تا مشاورین ما بتوانند شما را برای سفارش بهتر راهنمایی کنند.

نمونه کار های تندیس پلکسی

سوالات متداول در رابطه با تندیس

تندیس به شکل سه‌بعدی شده‌ای از یک شخص، جانور یا شیء است که به عنوان نماد یا نشانه‌ای از شخصیت، عملکرد، مکان یا یادبودی استفاده می‌شود.

برای ساخت تندیس مواد مختلفی مانند سنگ، برنز، طلا، نقره، آلومینیوم، پلی‌استر، سرامیک و ... مورد استفاده قرار می‌گیرند.

برای سفارش تندیس با شماره 09128000793 تماس بگیرید تا کارشناسان نونگاه بهترین مشاوره را به شما بدهند.

هزینه ساخت یک تندیس بستگی به مواد استفاده شده، اندازه و پیچیدگی طرح دارد.

سبد خرید
برای دیدن نوشته هایی که دنبال آن هستید تایپ کنید.
فروشگاه
علاقه مندی
0 محصول سبد خرید
حساب کاربری من
خانه
× پیام دهید